Zasada 5R w praktyce – bądź less waste

157

Zasada 5R less waste to coś, z czym powinien zapoznać się każdy, komu leży na sercu dobro środowiska naturalnego. Metodą małych kroków możesz przyczynić się do zmniejszenia jego degradacji. Przy okazji zadbasz o swoje zdrowie, nauczysz się dokonywać świadomych wyborów zakupowych i ograniczysz niepotrzebne wydatki. Poznaj zasadę 5R!

Refuse, czyli sztuka odmawiania

W praktyce pierwsze R z zasady 5R odnosi się do odmawiania. Warto odmawiać przyjęcia przedmiotów, które nie są Ci potrzebne oraz takich, które trudno jest przetworzyć lub nie nadają się do recyklingu. Przykładem może być odmowa spakowania jedzenia w restauracji do jednorazowego opakowania. Zamiast tego weź ze sobą wielorazowe opakowanie. Nadmiar ulotek, próbek kosmetyków lub toreb czy słomek plastikowych prowadzi do bałaganu i zwiększenia objętości Twoich śmieci.

Reduce – unikanie i ograniczanie

Druga litera R to ograniczanie kupowania produktów, których nie używasz zbyt często. Podczas zakupów sięgaj po przedmioty niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jeśli kupujesz zbyt dużo rzeczy, zwiększa się ryzyko ich przeterminowania, zepsucia itd. Wtedy na pewno ich nie wykorzystasz, a jedynie dorzucisz do kosza na śmieci. W ten sposób nie tylko zmniejszysz objętość produkowanych odpadów, ale także ochronisz budżet domowy przed niepotrzebnymi wydatkami.

Reuse – drugie życie przedmiotów

Używaj ponownie wszystko, co nadaje się do użycia. W większości przypadków wydaje się to dość oczywiste – ubrania można nosić wielokrotnie, tak samo wiele razy korzysta się np. z pralki. Jednak do ponownego użycia nadaje się znacznie więcej przedmiotów. Ta zasada może dotyczyć nawet takich rzeczy jak opakowania po jogurcie. Możesz wykorzystać je do produkcji rozsady roślin do ogródka. Twój płaszcz nie nadaje się już do noszenia? Uszyj z niego legowisko dla psa. Jeśli dobrze się rozejrzysz, z pewnością znajdziesz w Twoim otoczeniu rzeczy, którym możesz dać nowe życie. Zawsze też możesz przekazać je komuś, komu się bardziej przydadzą.

Recycle, czyli utylizacja

To, co już nie nadaje się do ponownego użycia, należy poddać recyklingowi. Pamiętaj, aby plastik, makulaturę i szkło wyrzucać do odpowiedniego kontenera. Dzięki temu odzyskane z niego materiały mogą zostać użyte ponownie i wrócić do obiegu. Gdy wyrzucasz butelki plastikowe, pamiętaj o odkręceniu zakrętki i ich zgnieceniu.

Rot – kompostowanie resztek z kuchni i ogrodu

Kompostowanie to ważna część ruchu less waste. Codziennie w kuchni i ogrodzie powstaje duża ilość resztek. Większość z nich można skutecznie zagospodarować, przerabiając je na kompost. Skorupki jajek, obierki, resztki warzyw i owoców, skoszona trawa – możliwości jest naprawdę sporo. Do stworzenia kompostownika wystarczy kilka zbitych ze sobą desek w ustronnym miejscu ogrodu. Wytworzony kompost jest doskonałym nawozem dla warzyw i roślin ozdobnych.

5R to kilka prostych kroków do bycia bardziej eko. Dzięki nim ograniczysz ilość produkowanych śmieci i zadbasz o zdrowie swoje, Twoich najbliższych oraz planety. Zatroszcz się o nasze wspólne dobro i bądź less waste! Więcej porad na ten temat znajdziesz na https://ale-mlyn.pl/pl/blog/jak-zaczac-zyc-w-duchu-zero-waste-garsc-inspiracji

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
VegeSzamanka © Copyright 2022. All rights reserved.
Close