Sabat Lammas – magiczny czas pierwszych żniw

776

Sabat Lammas obchodzony jest jako święto pierwszych żniw. Radosny czas roku, pełen wdzięczności i nadziei. Zobacz, jak możesz go świętować.

Sabat Lammas – co to jest?

Lammas w kole roku jest pierwszym z trzech świąt związanych ze zbiorem plonów. To święto pierwszych żniw, zbiorów z ogródka czy pierwszych efektów z naszych wiosennych planów. Zaczynamy dostrzegać rezultaty naszych letnich wysiłków, ale jeszcze nie możemy zebrać wszystkich korzyści.

Kończy się lato, ale jeszcze nie zaczęła się jesień. Słońce minęło już swój najwyższy punkt na niebie, ale potrzeba jeszcze sporo czasu, zanim osiągnie punkt najniższy. Letni odpoczynek zbliża się ku końcowi, a rozpoczyna się ciężka praca związana ze zbieraniem plonów.

Lammas – kiedy jest?

Sierpniowy sabat jest jednocześnie otwarciem i zamknięciem, początkiem i kulminacją. To moment pomiędzy, gdy ustępuje upał dnia, a słońce chyli się ku zachodowi. 

Odbywa się w samym środku pięknego, energetycznego lata i jest radosnym sabatem. W tym czasie dziękujemy za wszystko, co w naszym życiu wzrasta i prosimy o więcej. Możemy wznosić się do naszych marzeń, tych najbardziej nieoczywistych, największych, niby nie do zrealizowania.

Skąd święto Lammas?

Lammas wywodzi się z dawnego celtyckiego święta, natomiast w wielu innych kulturach i religiach również znajdziemy obchody celebracji pierwszych żniw. Nasi rodzimi Słowianie także świętowali rozpoczęcie zbiorów.

W kulturze ludowej Polski niegdyś rozpoczęcie żniw nazywano Zażynkami: „Żniwa rozpoczynały się, kiedy ziarno było odpowiednio twarde, a słoma miała właściwy odcień. Głos przepiórki wyznaczał czas rozpoczęcia zbiorów, czyli zażynków. Ścięcie pierwszych kłosów odbywało się zawsze w dzień poświęcony Matce Boskiej – sobotę lub środę, nigdy natomiast w uważane za pechowe pozostałe dni[1][2].”

Sabat Lammas jako konkretna nazwa obchodzony jest przez współczesnych neopogan, a także Wiccan. Niemniej jednak początek żniw może obchodzić każdy – bez względu na kulturę czy też miejsce zamieszkania.

Letni czas – przełom lipca i sierpnia – to doskonały moment na celebrację naszych pierwszych sukcesów.

Wiosną, pełni nowej energii, snuliśmy plany, rozpoczynaliśmy projekty, zmienialiśmy coś w naszym życiu. Teraz – w środku słonecznego lata – widzimy pierwsze owoce naszej pracy, pierwsze efekty zmian, jakie podjęliśmy. Dlatego też koniec lipca, początek sierpnia to doskonały moment na wielką, piękną ucztę i celebrację wdzięczności i szczęścia za to, co już mamy, a także proszenie o więcej.

116435072 843281399535724 1843984201954216680 n

Kiedy odbywa się Sabat Lammas – święto żniw?

 • celebruje się go od zachodu słońca 31 lipca do zachodu słońca 1 sierpnia
 • niektórzy świętują około 5 lub 6 sierpnia
 • jego datę można ustalić na podstawie astrologii na dzień, w którym słońce dociera do 15 stopnia znaku Lwa
 • w kulturze ludowej: pierwsza przepiórka, zawsze w sobotę lub środę, w święto Matki Boskiej
 • polecam w tym roku zorganizować Lammas w sobotę 1 sierpnia, można zacząć już w piątek 31 lipca

„Gdy nadchodzi Lammas, najważniejsze plony lata właśnie już dojrzały. Odbywają się obrzędy, ludzie bawią się, wyra­żają swoją wdzięczność i ucztują. Sabat ten, znany również pod nazwą Lughnasadh, jest czasem świętowania pierwszych zbiorów – czy oznacza to pierwsze zbiory z przydomowego ogródka, czy pierwsze z naszych planów, które udało się zrealizować. By uczcić żniwa, często piecze się tego dnia chleb.”

Sabat Lammas współcześnie

 • obecnie święto nosi nazwę Lúnasa i obchodzone jest w Irlandii w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia – zwane jest festiwalem miłości. Wyznacza początek zbiorów pszenicy i jęczmienia oraz początek jesieni według tradycyjnego kalendarza irlandzkiego
 • Wiccanie obchodzą to święto jako jeden z tzw. sabatów większych
 • Chrześcijanie zmienili Lughnasadh w Lammas (od „hlafmasse” – „loaf mass”) – do odprawienia mszy w ten dzień bierze się chleb ze świeżo zebranego zboża

Jak obchodzi się współcześnie Sabat Lammas?

U współczesnych pogan obecnie nie istnieją żadne wytyczne czy ustanowione standardy obchodzenia Lammas. Funkcjonują elementy wspólne.

Najważniejsze są kwestie zbiorów, wdzięczność oraz refleksja, ponieważ święto jest zwykle postrzegane jako czas celebrowania kończącego się lata i oczekiwania na nadchodzącą jesień.

Bardzo często praktykowane są przyjęcia, na które każdy przynosi ze sobą coś do jedzenia, pikniki i wszelkie inne formy wspólnego ucztowania, wiele osób zbiera również w tym czasie dzikie zioła.

Obrzędy magiczne i rytuały koncentrują się na zagadnieniach obfitości, ochrony i płodności, chociaż niektórzy zwracają też uwagę na temat śmierci i pozbywania się tego, co stare, przebrzmiałe.

Jak Ty możesz obchodzić święto żniw czy Sabat Lammas?

 • Świętuj z przyjaciółmi – możesz urządzić przyjęcie, wspólne ucztowanie
 • Odnów kontakt z Ziemią – spędź trochę czasu w kontakcie z naturą, oddając się przemyśleniom i refleksji, kontemplacji i marzeniom
 • Odnów relacje z przyjaciółmi i rodziną – zorganizuj wspólne spotkanie albo biorąc w takim spotkaniu udział, połącz się też z resztą ludzkości, dzięki działalności charytatywnej albo po prostu wyjściu do ludzi i przebywaniu wśród nich dla rozrywki i towarzystwa
 • Zbieraj – idź do lasu na jagody, zbierz plony z ogródka, zbieraj zioła z łąk
 • Wybierz do lokalnego gospodarstwa lub na targ, agroturystykę
 • Zrób swoje magiczne narzędzia – poszukaj ciekawych kamieni np. na własne runy czy amulety, oczyść patyk czy gałąź (np. na swoją różczkę), zrób ochronne dzwoneczki, łapacz snów
 • Gotuj! 🙂 – tak, to idealny czas na przygotowanie np. szarlotki (najlepiej z zebranych na wsi papierówek), upieczenie chleba, przyrządzenie potraw z ziemniaków, cukinii. Najważniejsze to prostota dania – bez konserwantów, sztucznych składników czy gotowych produktów. Wybierz świeże warzywa i podstawowe przyprawy (sól, pieprz, bazylia, oregano, cząber, lubczyk) – zjedz przygotowane dania na świeżym powietrzu, urządź piknik, czy po prostu wyjdź do parku
 • Weź udział w zawodach sportowych lub zorganizuj takie z przyjaciółmi – Lughnasadh tradycyjnie było czasem zawodów sportowych i konkursów, porą na chwalenie się umiejętnościami i sprawnością fizyczną. Jeśli uprawiasz sport, możesz urządzić własny miniaturowy jarmark, zapraszając przyjaciół na wspólny mecz piłki nożnej, grę we frisbee, bieg lub inne zawody sportowe, w których będziecie mogli zaprezentować swoje umiejętności

116359699 1132294190481429 377487237520831007 n

Co zrobić w domu?

Udekoruj dom i zrób ołtarz dziękczynny

„Wybierz mały stolik, który będzie ci służył za ołtarz, i nakryj go obrusem ołtarzowym. Wybierz złote nakrycie, jeśli ma reprezentować sukces i wdzięczność; czerwone, jeśli ma być symbolem energii i poświęcenia; albo obrus w dowolnym innym kolorze, jaki uznasz za stosowny. Stań teraz przed pustym ołtarzem i zastanów się chwilę nad wysiłkiem i energią wydatkowanymi przez całe to lato, a potem pomyśl, co dzięki nim zyskałaś.

Miej na uwadze, że sukces nie zawsze mierzy się w banknotach, monetach i stertach klejnotów. Bywa on bardzo subtelny, ale jeśli się go dostrzeże, nawet najmniejsze sukcesy będą się pomnażać. Niezależnie od tego, czy twoje letnie plony to kosze jabłek, czy przypływ twórczej energii i inspiracji, jeśli tylko się nad tym zastanowisz, na pewno znajdziesz choć drobne sukcesy, za które możesz być wdzięczna. Czy poza tobą ktoś lub coś odegrało jakąś rolę w twoim sukcesie? Ciesząc się z owoców naszej letniej pracy, zauważmy też rolę, jaką w ich urzeczywistnieniu odegrali inni ludzie.

Stojąc przed ołtarzem, zrób w myślach listę nie tylko własnych błogosławieństw, ale również ludzi i mocy, które pomogły ci je otrzymać i zachować.

Następnie poszukaj w domu przedmiotów, które mogłyby reprezentować poszczególne elementy z twojej listy wdzięczności. Czy jesteś na przykład wdzięczna za wsparcie ze strony swoich dzieci lub rodziców? Jeśli tak, wybierz kilka zdjęć tych wyjątkowych osób i ustaw je na ołtarzu dziękczynnym. A może znalazłaś nową pracę lub dostałaś podwyżkę i jesteś wdzięczna za otrzymanie większej ilości pieniędzy na twoje wydatki? Połóż na ołtarzu monetę lub banknot, a obok wizytówkę lub inny przedmiot będący symbolem twojego miejsca zatrudnienia. Zbierz tyle rzeczy, ile chcesz, i poustawiaj je na ołtarzu.

Potem wybierz przedmiot będący symbolem twojego własnego poczucia wdzięczności – coś pełniącego funkcję ofiary lub daru. Świetnym wyborem będą świeże, sezonowe owoce lub warzywa. Możesz nawet włożyć je do rogu obfitości, tradycyjnego symbolu urodzaju.

Napełnij te dary swoją miłością i wdzięcznością, trzymając je w rękach i wyrażając najszczersze uczucia, przesyłając energię przez dłonie i czubki palców wprost do ofiarowanych przedmiotów. Złóż tę ofiarę na ołtarzu.

Na końcu obmyśl prosty rytuał, który będziesz mogła odprawiać co najmniej raz dziennie przy ołtarzu – coś, co pozwoli ci wyrażać wdzięczność wobec osób i mocy, które pomogły ci w osiągnięciu sukcesu. Możesz zapalać świeczkę i chwilę medytować albo po prostu przystawać przed ołtarzem i składać krótkie podziękowania. Pamiętaj o odprawianiu tego dodatkowego rytuału przy ołtarzu dziękczynnym tak często, jak ci się uda, przez cały tydzień poprzedzający Lammas oraz przez resztę sierpnia. Utrzymuj ołtarz w czystości, ścieraj z niego kurz i nie bałagań na nim” – Melanie Marquis. „Lammas. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto żniw”. iBooks.

Duchowość i pojęcia kluczowe:

 • Błogosławieństwa
 • Dostatek
 • Introspekcja
 • Konieczność i nieuchronność życia i śmierci
 • Plony
 • Poświęcenie
 • Refleksja
 • Świętowanie
 • Wdzięczność
 • Wnikliwość

Magia i sugerowane działania:

1. Dostatek
2. Komunikacja ze zmarłymi
3. Ochrona
4. Osobista transformacja
5. Siła

Zioła:

 • Bazylia: ochrona, szczęście, miłość, bogactwo, dostatek, postrzeganie pozazmysłowe
 • Czarna jagoda: ochrona, uzdrowienie, dostatek, przyjaźń, miłość
 • Czosnek: ochrona, siła, obrona, oczyszczenie, odwaga
 • Fenkuł: oczyszczenie, obrona, odwaga, ochrona, klarowność
 • Jeżyna: ochrona, tworzenie więzi, obrona, dostatek, siła, namiętność
 • Korzennik lekarski: pieniądze, bogactwo, dobrobyt, szczęście, siła, wytrwałość, magiczna moc
 • Liść laurowy: zwycięstwo, ochrona, tworzenie więzi, siły psychiczne, dobrobyt, komunikacja z duchami, magia senna
 • Rozmaryn: energie solarne, uzdrowienie, ochrona, przyjaźń, pokój, współpraca, miłość, dostatek

Drzewa:

 • Dąb: moc magiczna, płodność, siła, ochrona, szczęście, miłość, energie solarne, odwaga, witalność
 • Jabłoń: energie Bogini, dostatek, miłość, namiętność, siła, komunikacja ze zmarłymi, piękno
 • Orzech laskowy: postrzeganie pozazmysłowe, mądrość, klarowność, miłość, kreatywność, płodność, szczęście, ochrona, siły magiczne
 • Ostrokrzew: ochrona, obrona, tworzenie więzi, siła, wytrwałość, szczęście, moce magiczne, dostatek
 • Zapachy olejków, kadzideł, unoszące się w powietrzu zapachy: cynamonu, jabłka, jeżyny, nagietka, paczuli

Symbole i narzędzia:

 • Jarzębinowy krzyż: energie solarne, szczęście, ochrona
 • Kukurydziana laleczka: zebrane plony
 • Pentagram: energie ziemskie, dobrobyt, ochrona
 • Róg obfitości: dostatek, zbiór plonów

Żywność: jabłka, kukurydza, chleb, kabaczki, zboża, orzechy, jagody i owoce leśne, ziemniaki
Napoje: wino, miód pitny, cydr

Zdjęcia: Justyna Gryglas-Przesmycka, Photo by Justa

Zobacz inne wpisy z kategorii Emocje

 

Join the Conversation

 1. Przepiękne zdjęcia i bardzo ciekawy temat, o którego istnieniu szczerze mówiąc nie miałam pojęcia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
VegeSzamanka © Copyright 2022. All rights reserved.
Close