Keczup domowy

703

Keczup domowy – zdrowe i pyszne rozwiązanie! Rób go na bieżąco lub pasteryzuj i już nigdy nie wracaj do sklepowych, pełnych konserwantów sosów. Idealny smak i oszczędność.

Keczup domowy – dlaczego warto go robić?

Na sklepowych półkach znajdziesz przeróżne keczupy. Jednak są one pełne cukru, pomidorów mają tak naprawdę niewiele, do tego konserwanty i oczywiście cena…

W moim domu staram się jak najmniej używać cukru, wybierać produkty, w których składzie go nie ma, przygotowywać własne alternatywy popularnych dodatków do dań.  Dzięki temu mam pewność, ile cukru jest w danej porcji.

Domowe przetwory są najlepsze

Oczywiście cukier to nie wszystko! Wiesz, ile przyjemności sprawia przygotowanie czegoś samej, a później dzielenie się tym z bliskimi? To chyba największy plus!

Polecam przygotowanie większej ilości domowego keczupu, włożenie go do słoiczków i ich pasteryzację. Dzięki temu w każdej chwili możesz po niego sięgnąć. Co prawda poświęcisz na to kilka godzin, jednak zapas na zimę z pewnością okaże się przydatny.

Jak wybrać pomidory na domowy keczup?

kechup 2Bdomowy

 

1. Po pierwsze: nie idź do supermarketu! Wybierz pobliski targ, bazarek. Poszukaj jak najmniejszego stoiska, starszej pani lub pana – masz pewność, że kupujesz od rolnika, kogoś kto nie robi tego na masę. Na stoisku zapytaj o odmianę, zatrzymaj się na chwilę, porozmawiaj – zapytaj, jak był uprawiany, czym nawożone, czy nadadzą się na domowy keczup. Jeśli ktoś uprawiał je z serca, jak dla siebie – nie będzie miał problemu z opowiedzeniem o tym, jak robił.
2. Kupuj w sezonie: będzie taniej! 2 zł za kilogram? Tak! Właśnie za taką cenę kupiłam swoje.
3. One nie muszą być piękne i jędrne. Zanim kupisz pomidor – powąchaj je. Zapach to najlepszy zmysł przy wyborze dobrych pomidorów.
4. Na keczup najlepsze będą pomidory dojrzałe, lekko miękkie – nie kupuj  tych o słabej barwie, twardych. Wybierz mocno czerwone, o delikatnej lekko miękkiej skórce.
5. Jest wiele odmian – wybierz te mięsiste np. odmianę lima, bogota. Pomidory np. malinowe (mają więcej soku) – oczywiście keczup się uda i będzie pyszny, ale będziesz musiała go dłużej gotować, by woda odparowała.
przepis 2Bna 2Bdomowy 2Bkeczup

Wcześniej przygotuj

1) Duży garnek
2)  Gorącą wodę

Przepis na keczup domowy

Składniki: (na 5 małych słoiczków 0,3 l)

  • 3 kg pomidorów
  • 1 duża cebula
  • 3 duże ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka musztardy Dijon
  • 2 łyżeczki cukru (polecam zastąpić erytrolem, ksylionem)
  • 3 łyżki octu winnego
  • 1 łyżka słodkiej papryki
  • 0,5 łyżki ostrej papryki
  • 1 łyżka oleju kokosowego lub rzepakowego
  • Sól, pieprz

Przygotowanie keczupu domowego

1. Umyj pomidory. Włóż je do dużego garnka. Zalej całe gorącą wodą. Odstaw na 10-15 minut.
2. Następnie wylej wodę i obierz je ze skórki – najlepiej robić to bezpośrednio nad garnkiem, od razu kroić je na mniejsze części. Dzięki temu będzie jak najmniej strat z soku.
3. Gdy już pokroisz pomidory, nastaw garnek do średni ogień. Dorzuć pokrojoną cebulkę, czosnek może być w ząbkach. Zagotuj.
4. Po zagotowaniu zmniejsz ogień. Zblenduj. Dodaj przyprawy, musztardę i ocet. Zamieszaj. Przykryj przykrywką.
5. Gotuj około godziny – w między czasie próbuj, możesz dodać więcej soli i i pieprzu. Raz na jakiś czas zdejmij pokrywkę, pozwól odparować wodzie i zamieszaj.
6. W zależności od odmiany możesz potrzebować mniej lub więcej czasu na gotowanie – sprawdzaj gęstość.
domowy 2Bkeczup


Jeśli robisz słoiki na zimę

PASTERYZACJA keczupu na zimę

a) Słoiki i zakrętki powinny być czyste i suche.
b) Nakładaj gorący sos do słoików. Za każdym razem czystym papierowym ręcznikiem przetrzyj wewnętrzną stronę słoików – tak by miejsce ich zakręcania było czyste i suche.
c) Po zakręceniu słoików od razu je pasteryzuj. Nalej gorącej wody do dużego garnka, na dno wyłóż ściereczkę, wstaw słoiki tak, by nie się nie dotykały.
d) Woda powinna mieć zbliżoną temp. do słoików. Powinno być jej tyle, aby powierzchnia wody była około 2 cm poniżej zakrętki.
e) Wodę zagotowujemy. Zmniejszamy nieco ogień, powinno bulgotać, lekko się gotować. Gotujemy około 15 minut.
f) Pod koniec pasteryzacji wieczka słoików powinny być wypukłe.
g) Po wyjęciu słoików – przewróć je do góry, postaw na przykrywce, na czyste ściereczce.
h) Posłuchaj – czy nie syczy, czy słoiki były dobrze zakręcone i pasteryzacja się udała. Jeśli nie – dokręć słoik i powtórz pasteryzację.
i) Słoiki powinny stać dobę – po tym czasie możesz je odwrócić, przykrywki powinny się „zassać”.
keczup

Join the Conversation

  1. Świetna sprawa taki domowy ketchup. Muszę się też zmobilizować 😉 Zapraszam do dodania przepisu do mojej akcji Warzywa psiankowate 2017 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
VegeSzamanka © Copyright 2022. All rights reserved.
Close